Samsung resti çekince Apple yeni iPhone modelini ertelemek zorunda kaldı

Katlanabilir akıllı telefonlar konusunda Apple‘ın adımları dikkat çekici bir şekilde yavaş ilerliyor. Güney Kore kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, Apple‘ın ilk katlanabilir iPhone’unu piyasaya sürme planları önemli ölçüde ertelendi. Daha önce 2026’nın son çeyreği için planlanan bu lansman, 2027’nin ilk çeyreğine kaydırıldı. Bu durum, Apple‘ın katlanabilir telefonunu Samsung’un Galaxy Z Fold 9’un potansiyel çıkış zamanına yakın bir dönemde görebileceğimiz anlamına geliyor.

Samsung, ilk katlanabilir cihazını 2019’da piyasaya sürerek bu alanda önemli bir deneyim kazandı ve katlanabilir teknolojisini günlük kullanım için uygun hale getirdi. Apple ise, katlanabilir teknolojinin henüz kendi yüksek standartlarını karşılamadığı gerekçesiyle bu alana girişte tereddüt ediyor. Bu durum, Samsung’a katlanabilir telefon pazarında daha fazla alan bırakıyor.

Samsung resti çekince Apple yeni iPhone modelini ertelemek zorunda kaldı

Apple‘ın bu gecikmeye rağmen bileşen tedarik planlarında bir değişiklik yapmadığı belirtiliyor. Samsung Display ve LG Display gibi ekran tedarikçilerinin, katlanabilir iPhone için esnek ekranlar sağlamaya devam edeceği ifade ediliyor. Ayrıca, Apple’ın katlanabilir iPhone üzerinde çalışmak üzere Vision Pro AR/VR başlık projesinden bazı personelini yeniden görevlendirdiği söyleniyor.

Apple’ın katlanabilir iPhone için düşündüğü iki tasarım mevcut. Bunlardan biri, Galaxy Z Fold’a benzer şekilde kitap tarzında açılan ve 6 inçlik dış ekran ile 8 inçlik iç ekranı olan bir tasarım. Diğer tasarım ise Galaxy Z Flip serisine benzer bir kapaklı katlanabilir tasarım. Apple‘ın katlanabilir cihazını ne zaman ya da nasıl bir şekilde piyasaya süreceği hâlâ belirsiz olsa da, şirketin bu teknoloji üzerinde aktif olarak çalıştığı ve bu alana gireceği konusunda umutlar devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x